אני מאשר/ת קבלת דואר למייל שלי.

כלים אתניים


לכל מדינה בעולם יש מוזיקה המאפיינת אותה, ולכל מדינה ישנם כלים שמאפיינים אותה, זה בעצם כלי הנגינה האתני של אותה מדינה. דוגמא ידועה : הבוזוקי שמקורו ביוון ומנוגן כיום בישראל בהשפעות מוזיקליות ברורות מאזור זה של אגן הים התיכון. גם מדינות הבלקן מנגנות בכלי מיתר הדומה באופיו ובצורתו לבוזוקי וגם במדינות ערב, שם מנגנים בכלי מיתר כמו עוד ובהודו סיטר שמזכיר אותו גם כן.

אך זוהי רק דוגמא קטנה. מוזיקת עולם היום מנוגנת בסינטיסייזרים שמסוגלים לדגום ולסמפל כל כלי אתני שקיים ברחבי הגלובוס.
כלי נגינה ממדינות אקזוטיות כמו הפיליפינים, וויאטנאם, גאנה, טרנידד וטובגו, תאילנד, דרום אפריקה, פרו וגוואטמלה, לכל יבשת אם זה אסיה, אמריקה הדרומית, המזרח הרחוק ואפריקה כמובן משם מגיעים עשרות סוגי תופים, מקלות גשם מיערות טרופיים, אין ספור כלים המשמשים בסגנונות מוזיקליים רבים, לרבות מוזיקת הרוק המתקדם . די'גרידו שהוא במקור אוסטרלי עשה כברת דרך והגיע עד להודו ונכנס לאלבומי מופת ברוק המתקדם והפסיכדלי של שנות השבעים.


להקות קצב רבות נוהגות לשלב כלים אתניים ומביאים יציאות מדליקות שמרחיבות את הקשת המוזיקלית שלהן. להקת ג'אקט, jacket band בה אמון על מחלקת כלי הנגינה האתניים הנגן הוורסטילי אנטון קורן מרבה להשתמש בצליל הכלים האתניים ,אם זה בנגינת דיג', גיטרות מסומפלות, והצליל הלא קונבנציונאלי שיוצא מהן אשר בשילוב עם קצב לא סטנדרט במוזיקה הא-סימטרית של הלהקה, מצליחים ליצור מוסיקה חדשה ברוק המתקדם האיכותי בישראל. כלים אתניים כמו קחון - התוף הספרדי, הקמנצ'ה – הכינור הפרסי והאזרבייג'ני, כלי נשיפה אתניים, כלי מיתר וכלי הקשה אתניים מתחברים למוזיקת רוק פסיכדלי וחודרים יותר-יותר לעולם הרוק המתקדם.


בואו לבקר באתר הבית של להקת ג'אקט ולצפות בסרטוני יו-טיוב בהם מודגמת הנגינה על כלים אתניים אותנטיים מהמזרח , מאפריקה, די'ג מערבות יבשת אוסטרליה . הנה הלינק לאתר הבית של הלהקה המשלבת נגינה בכלים אתניים אלו : http://jacket-asymmetric.com/about/songs/freedom.html

מוזיקה א-סימטרית עם טקסטים נושכים המדברים על המצב הקיומי של האדם בחברה הפוסטמודרנית. מקצבים מורכבים, ומשקלים משונים שמתאימים היטב לכלים אתניים יחד עם העוצמה מאחורי מערכת תופים סטנדרטית וגיטרות חשמליות מוגברות במוזיקה המשלבת כלים אתניים ושירה מודרנית . כנסו לדף הפייסבוק של הלהקה כי אין טוב ממשמע אוזניים
https://www.facebook.com/Jacket.Music

 

תגובות

הופעות בקרוב

סקר של Jacket